10 listopada2013
Gdyby Mechanika miała swoją własną królową, swoją Alegorię Nauki, tak jak Prawu patronuje Temida i Iustitia, z dumą spoglądałaby ona na zmagania naszych studentów z wyzwaniem jakie stanowi międzyuczelniany konkurs konstruktorski o chwytliwej nazwie "Zapuść Żurawia", stanowiący emocjonujący element większego wydarzenia "Dni Inżyniera" na Politechnice Lubelskiej.
Do konkurencji stanie dwanaście drużyn, z czego aż dwie stanowią nasi koledzy KoMBo. Ideą konkursowego wyzwania jest zaprojektowanie i montaż konstrukcji żurawia o ściśle określonych, regulaminowych cechach:
Sam montaż imponującej konstrukcji ma wiernie odwzorować rzeczywistą pracę smukłego odpowiednika i jest kluczowy do przejścia do najważniejszego punktu konkurencji, który ma sprawdzić skuteczność rozwiązania ? obciążania, aż do samego zniszczenia.
Co tak naprawdę jest punktowane? Otóż wygrywa drużyna, której żuraw zniszczy się możliwie najbliżej wartości 15 kN siły obciążającej na długości wysięgu, przy możliwie najmniejszej masie konstrukcji. Zatem konstruktorzy muszą się popisać nie tylko zwykłą znajomością mechaniki, ale i pomysłowością oraz wizją pozwalającymi na przewidzenie rzeczywistego mechanizmu zniszczenia swojego metalowego dzieła. Mają na to tylko jedną szansę.
Dni Inżyniera tuż tuż, a nasi chłopcy z niecierpliwością i nerwami gotują się na długą kolejową podróż o 4 rano w środę 13 listopada 2013 wraz ze swoją konstrukcją. Po dowiezieniu jej na miejsce czeka ich wspomniany, wielokrotnie ćwiczony etap montażu, ważenie żurawia i jego ostateczne zniszczenie. Po wszystkim będą mogli ochłonąć, gdyż w czasie 3-dniowego wydarzenia Dni Inżyniera odbędą się również liczne konferencje naukowe.
Choć deklaracje złożyli już u początku lata, snując pierwsze zamysły, kreśląc pierwsze projekty, licząc pierwsze modele, to dopiero w ciągu ostatnich tygodni praca zaczęła nabiera rumieńców, a papier dosłownie w stal się przemienił. Konstrukcja rośnie w oczach, iskry lecą, a świeżo zamówiona stal lśni w każdym segmencie spawanych w pocie czoła żurawi.
Na naszą delegację składają się dwie drużyny o niejednoznacznych, budzących poczucie wizji nazwach: Niewyboczalni oraz Spawacze. Prezentujemy ich skład drużynowy:
Niewyboczalni:
Mamy przyjemność przybliżyć wam sylwetki konstruktorów oraz zdjęciowy mini-reportaż z postępów jednej z drużyn: Niewyboczalnych. Projekt powstał już u progu lata. Na koncepcję żurawia tej drużyny składają się:
Firma Base Group sponsorująca konstrukcję, w akcie znaczącego zaangażowania, na bieżąco wysyłała postęp z etapów montażu młodym konstruktorom. Schemat konstrukcyjny żurawia Niewyboczalnych
Co do drużyny Spawaczy, wciąż wytwarzają oni swoją konstrukcję goniąc Niewyboczalnych. Ich konstrukcja żurawia rysuje się niemniej ciekawie. Tworzy ją znacznie sztywniejszy kręgosłup z dwuteowników połączonych śrubami. Całość ma pracować jako sztywny wspornik wspomagany cięgnami. Schemat konstrukcyjny żurawia Spawaczy
Wynik konkursu pomoże rozstrzygnąć, która z dwóch bliźniaczych konstrukcji okaże się lepsza: dwuteownik z cięgnem wspomagającym Spawaczy czy rurowa kratownica Niewyboczalnych?
Trzymamy mocno kciuki aby Spawacze zdążyli do terminu konkursu z jej wykonaniem! Obu drużynom życzymy udanej rywalizacji, bezpiecznej podróży i szczerego powodzenia! Pokażmy raz jeszcze, że Politechnikę Gdańską stać na godną reprezentację!
Zrób dyplom z Mechaniki Konstrukcji Inżynierskich!
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
Katedra Mechaniki Budowli i Mostów poszukuje kandydatów na asystentów i doktorantów. Czytaj dalej...
© 2014 KoMBo